7 FAKTOV O CELIAKII

7 FAKTOV O CELIAKII

7 FAKTOV O CELIAKII❇️ V skutočnosti nie je taká častá, hoci môže byť poddiagnostikovaná (napr. v Ázii). Zdroje sa líšia, priemer je cca 1% populácie, takže určite nie polovica kaviarne, ako to bolo pár rokov vzad ?

❇️ Pokiaľ človek nemá problém s lepkom (alebo inou súčasťou potravín, ako napr. naposledy spomínaná laktóza), tak nemá zdravotný dôvod sa stravovať bezlepkovo ☝️

❇️ Celiakia sa diagnostikuje sérológiou – krvnými testami na protilátky (antiendomyziálne, antigliadínové a protilátky proti transglutamináze), následne sa potvrdzuje bioptickou vzorkou počas ezofagogastroduodenoskopie (“hadička”?)

❇️ Pri celiakii ide o autoimunitnú odpoveď T-lymfocytov, ktorá je spúšťaná práve gluténom. Kaskáda týchto procesov vzniká v tenkom čreve, kde vedie ku poškodeniu čreva – enteropatii a malabsorbčnému syndrómu – zníženému strebávaniu makro a mikroživín. Preto často nediagnostikovaní celiatici chudnú a nevedia prečo, majú anémiu (chudokrvnosť zo zníženej absorbcie železa), problémy s kosťami a kĺbmi kvôli zníženej absorbcii mikronutrientov atď. atď.

❇️ Malabsorbčný syndróm ovplyvňuje celé telo a preto je celiakia pokladaná za generalizované ochorenie

❇️ Často trpia na celiakiu aj iné osoby v rodine a celiatici majú často v kombinácii iné autoimunitné ochorenia

❇️ Vynechanie lepku je celoživotné a aj po určitej forme zdanlivého vyliečenia zápalu (štúdie tvrdia, že zväčša sa zápal nepodarí utlmiť úplne) nenastáva tolerovanie lepku

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *